Skip To Main Content

Logo Image

Logo Title

Faculty & Staff Directory

Leadership Team
Mr. Ryan Burch - Principal
Ms. Sue Gorman - Asst. Principal
Mr. Todd Hanley - Asst. Principal
Ms. Katie Pilgram - Guidance Counselor
Mr. David Kemen - Guidance Counselor
Ms. Sarah Nunn - Instructional Coach
Mr. Ashely Lutz - Student Success Coordinator
Ms. Lindsay Chappell - FRC Coordinator
Deputy Chris Combs - SRO
 

Support Staff
Mr. Steve Lee - School Secretary
Ms. Katie Lonneman - Attendance/Enrollment Clerk
Ms. Bridgette Naughton - Transportation/Reception
Ms. Debbie Connor - Support Staff
Ms. Tricia Weinel - School Nurse
Ms. Tracey Rice - Health Clerk
Mr. TR Murr - Head Custodian
Mr. Tim Hildebrant - Daytime Custodian
Ms. Anna Harp - Evening Custodian
Ms. Faith Carroll - Evening Custodian

Kindergarten Team
Ms. Alicia Bachman - Team Leader
Ms. Tori Whalen - Para
Ms. Ali Hanna
Ms. Nikki Petty - Para
Ms. Holly Dodd
Ms. Katie Creech - Para
Ms. Drienna Wallace
Ms. January Dubose- Para
Ms. Evelyn Oppen
Ms. Monica Howard - Para
 

1st Grade
Ms. Vita Speagle - Team Leader
Ms. Kim Bryan
Ms. Jade Wilson
Ms. Ariel Windham
Ms. McKenna Burford
 

2nd Grade
Ms. Ashley Wordeman - Team Leader
Ms. Rebecca Groeschen
Ms. Jessica Ballard
Ms. Lauren Reynolds
 

3rd Grade
Ms. Kristy Ortwein - Team Leader
Ms. Abbigail Supe
Ms. Jenna Quinn
Ms. Lydia Shaw
Ms. Megan Timmerding

4th Grade
Ms. Amanda Bodenbender - Team Leader
Ms. Cassidy Argullin-Lawrence
Ms. Rebecca Gripshover
Ms. Brandy Boggs

 

5th Grade
Ms. Taylor Gambrel - Team Leader
Ms. Abby Klette
Ms. Stephanie Ziegelmeyer
Ms. Emili Riffe

 

Unified Arts
Ms. Amanda Byrd - STEAM/Team Leader
Ms. Denisse Fernandez - World Languages
Ms. Stacey Welden- Library Media Specialist/STC
Ms. Erin Blair - Visual Arts
Mr. Angelo Lacoude - PE
Mr. Bill Klopp - Music

Intervention Team
Ms. Rebecca Klaber
Ms. Cindy O'Hara
Ms. Renata Dalton

 

ELL Team
Ms. Heather Fields
Ms. Eva Geslani
Ms. Claire Wainscott

 

Special Education Team
Mr. Charles Bole - Kindergarten
Ms. Danielle Barnett - 1st Grade
Ms. Sammy Watkins- 2nd Grade
Ms. Laura Boerner Jeronimo - 3rd Grade
Ms. Alexandra Bennett - 4th Grade
Ms. Kaitlin Bernert - 5th Grade/Team Leader
Ms. April Tepe - Speech/Language Pathologist
Ms. Raegan Vater - CNC Teacher
Ms. Terrie Kuehn - CNC Para
Ms. Madison Coons - CNC Para
Ms. Natasha Silva - CNC Para
Ms. Mary McCane - Special Ed Clerk
Ms. Sarah Wagner - School Psychologist

Cafeteria Staff
Ms. Mel Linnemann - Manager
Ms. Kim Grimes
Ms. Erin Jackson
Ms. Andrea Horton
Ms. Linda Vohl
Ms. Carla Vallandingham
Ms. Melissa Bingham